Övriga sorter
Ett mångfacetterat släkte av buskar och träd, med vacker blomning i vitt, rosa eller rött, och ofta dekorativa, men oätliga, frukter på sensommaren/ hösten. Vissa arter har vacker bark, andra underbara höstfärger eller attraktivt mörkrött bladverk.
Den nätta formen och storleken gör att träden lämpar sig väl i den lilla trädgården. Vissa buskar passar även som marktäckare eller häckväxt. Körsbärsblommorna väcker frusna själar till liv på våren, och har en självklar plats i alla trädgårdar!
Släktet omfattar mer än 400 arter av lövfällande eller vintergröna buskar och träd med vanligen upprätt växtsätt. Dessa förekommer vilt i större delarna av norra halvklotets tempererade zoner, samt i Anderna i Sydamerika och i Sydostasiens bergstrakter. Det finns ett stort antal odlade varianter, både härliga fruktträd som plommon, körsbär, persika, aprikos och mandel, och tåliga, vildväxande träd och buskar som slån och hägg.
Dessa användbara, mångsidiga buskar och träd uppskattas nog mest för sin ljuvliga, ofta tidiga blomning. Växtsättet är ofta nätt och trevligt och lämpligt för den lilla trädgården. Vissa arter är riktigt kompakta och täta, medan andra har ett mer yvigt utseende.
Bladverket kan vara mycket dekorativt, antingen med läckra höstfärger, eller med ständigt röda blad. Några prydnadsprunus har också vackert skimrande bark. Formen på bladen varierar från lansettlika till nästan runda och blommorna är rosa, vita eller röda och ofta skålformade med fem kronblad. Det finns även arter med fyllda och halvfyllda blommor. Hos många arter efterföljs blomningen av små, avlånga eller runda, frukter som inte lämpar sig för förtäring. Växtsätt och utseende i övrigt skiljer sig mycket mellan arterna.