Hortensia, Trädgårdshortensia

Den vanliga hortensian, Hydrangea macrophylla, som även odlas som krukväxt inomhus, har sitt urspung i Japan, Kina och Himalaya. Den rena arten har flata blomställningar med små, fertila blommor i mitten och stora, sterila blommor i en krans runtom. Den typen av blomställning finns även bland sorterna. På engelska kallas den lacecap och på tyska Teller. Det finns också många sorter med bollformade, ofta mycket stora, blomställningar.
Hortensior är väl förgrenade och täta buskar med friskt grönt bladverk. Höjden varierar mellan sorterna, många blir en till en och en halv meter höga. De sorter som säljs som buskar i Sverige är som regel härdiga i zon I-II (III). De blommar i juni-juli, vanligtvis enbart på fjolårsskotten.
Var sorten ’Nikko Blue’ (ovan) kommer ifrån är inte riktigt utrett. Förmodligen är den importerad från en trädgård i regionen Nikko i Japan. Det är en mycket värdefull och blomrik sort med stora, blå blombollar.

’Teller Blue’ är en stark och robust sort, framtagen vid den schweiziska forskningsstaionen EFA i Wädenswil och registrerad 1979. En synonym för sorten är ’Blaumeise’. Blomställningarna är flata och stora, ca 20 cm i diameter. De har blekt blå, fertila blommor i mitten och stora, kraftigt blå, sterila blommor runtom.






